(071) 783 33 41

Lut

19

Ergonomia = wygoda #3

salonDzisiaj zajmiemy się ergonomią i pokoju dziennym, czyli w salonie oraz w jadalni. Zastanowimy się co zrobić aby były to pomieszczenia urządzone w sposób praktyczny i wygodny.

Na pierwszy ogień idzie pokój dzienny, nazywany także salonem, czyli pomieszczenie w którym tak naprawdę spędzamy największą część dnia. Jest to tak naprawdę pokój wielofunkcyjny, gdzie spotyka się cała rodzina i wypoczywa, ale także jest to miejsce, w którym przyjmujemy gości.

W związku z tym powinno być to największe pomieszczenie w domu. W zależności oczywiście od potrzeb, powinno mieć sporo wolnej przestrzeni, szczególnie jeżeli przewidujemy urządzanie imprez dla większej ilości osób.

Wiadomym jest, że powinna się tutaj znaleźć duża kanapa z niewielkim stolikiem kawowym, który nie dość że będzie dobrze wyglądał, to ma duże zastosowanie praktyczne. Dodatkowo można postawić także fotele, co da nam dodatkowe miejsca siedzące, jednak zabierze miejsce – tu odpowiedz sobie na pytanie czego bardziej potrzebujesz – siedzeń czy miejsca. Ustawiając te meble przemyśl dobrze ich położenie, tak żeby zabierały jak najmniej miejsca i żeby nie trzeba było przeciskać się między nimi.

Dobrze jest, jeżeli w salonie ściany są raczej w jasnych kolorach, co jeszcze bardziej powiększy przestrzeń (podobny efekt uzyskamy wstawiając lustra). Meble z kolei dobrze żeby były (jest to wręcz wskazane) ciemniejsze, dzięki czemu nie będzie na nich tak bardzo widać brudu. Ważny jest dobór odpowiedniego światła, w zależności od ilości i wielkości okien, tak aby o każdej porze dnia było wystarczająco jasno.

Pamiętaj, że wybierając miejsce dla telewizora w salonie, warto go dać pod kątem do okna. Dlaczego? Ponieważ jeżeli będzie on przodem do okna, to mogą powstawać odblaski, zwłaszcza w słoneczne dni, a to prowadzi do zmęczenia i nieraz pogorszenia wzroku. Tak samo, nie powinien on stać na tle okna, ponieważ zbyt jasne tło także będzie miało zły wpływ na wzrok.

Przejdźmy teraz do jadalni, inaczej nazywanej pokojem stołowym. Najczęściej nie jest to osobne pomieszczenie, tylko wydzielona przestrzeń z pokoju dziennego czy kuchni. Ale umownie przyjmijmy taką nazwę dla miejsca gdzie stoi stół z krzesłami. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest, jeżeli pokój dzienny, kuchnia i jadalnia stanowią tylko elementy jednej, otwartej przestrzeni.

Wybierając stół należy wziąć pod uwagę ilość miejsca w pomieszczeniu, a także ilość osób które będą przy nim najczęściej zasiadały. Jednak pamiętać także należy o tym, że czasem organizujemy imprezy i w takim wypadku najlepszym rozwiązaniem są stoły rozkładane.

Najwygodniejszy jest stół o szerokości 1 metra (100cm), co pozwoli na zmieszczenie na nim nakryć dla osób siedzących po obu stronach, a na środku zostanie jeszcze miejsce na pozostałe naczynia. W kwestii długości należy założyć, że jedna osoba potrzebuje około 60cm wzdłuż oraz 40cm w głąb blatu. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że stół powinien stać od ścian co najmniej w odległości 80cm, tak aby swobodnie można było odsuwać krzesła.

Jeszcze jedną ważną sprawą jeżeli chodzi o jadalnię, jest oświetlenie. Największe źródło światła powinno znajdować się bezpośrednio nad stołem. Najlepiej, jeżeli będzie miało ono ciepłą temperaturę, ale nie będzie jednocześnie zbyt ciemne.

newsletter

Imię (wymagane)

Firma

Adres email (wymagane)