(071) 783 33 41

Mar

13

Bolą Cię plecy? Sprawdź z jakiego powodu

Bóle pleców są przyczyną setek milionów dni absencji pracowników na całym świecie.  Powodują obniżenie wydajności i wzrost kosztów pracy. Co więcej, jak podaje Global Burden of Disease, w 2010 roku problemy z kręgosłupem okazały się główną przyczyną niepełnosprawności. Istnieje wiele czynników zwiększających ryzyko bólu pleców. Zależą one od rodzaju wykonywanej pracy czy od stylu życia. Do czterech najczęstszych przyczyn należą:

  1. Siła – praca, która wymaga podnoszenia czy przenoszenia ciężkich przedmiotów znacznie obciąża kręgosłup.
  2. Powtórzenia – powtarzanie pewnych ruchów prowadzi do zmęczenia mięśni, a to z kolei do problemów całego ciała, zwłaszcza gdy wymagają rozciągania pleców do granic możliwości ruchowych. Niekorzystna jest również praca na niewygodnych stanowiskach.
  3. Postawa – jest głównym elementem zapobiegawczym zmęczenia i kontuzji. Utrwalanie niepoprawnych postaw prowadzi do skrzywienia kręgosłupa, bólu i zmęczenia.
  4. Stres – ma nie tylko wpływ na nasze dobre samopoczucie psychiczne ale również na fizyczne. Zwiększony poziom stresu skutkuje uciskiem i usztywnieniem mięśni.

b

Możesz zapobiegać bólowi pleców. Istnieje kilka prostych sposobów na zminimalizowanie już istniejących problemów jak i na zmniejszenie ryzyka pojawienia się nowych:

  • upewnij się, że Twoje stopy opierają się płasko o podłogę. Pomaga to ustabilizować miednicę i dolną część pleców,
  • jeśli masz regulowane krzesło, ustaw je tak, by jak najbardziej wesprzeć dolny odcinek kręgosłupa,
  • poproś kolegę o zrobienie Ci zdjęcia przy biurku lub stanowisku pracy. Zobaczysz jaką przyjmujesz postawę i w razie potrzeby ją zmienisz,
  • rób regularne przerwy w pracy, wstań, rozciągnij mięśnie, przespaceruj się po korytarzu czy biurze.

Dzięki zdrowym plecom możemy chodzić, biegać, uprawiać sport, czy pracować. Warto więc o nie zadbać i nie dopuścić do ich nadwyrężenia.  🙂

newsletter

Imię (wymagane)

Firma

Adres email (wymagane)