(071) 783 33 41

Lut

13

Ćwiczenia w pracy I

Siedzący tryb życia może być przyczyną wielu schorzeń. Dzisiaj pokażę jak zniwelować ich pojawienia się. Przedstawione ćwiczenia można wykonywać w pracy, w domu, na przerwach, w każdym momencie, w którym chcesz odejść od komputera. Pierwsza część artykułu dotyczy sposobów na serce oraz nogi i pośladki :).

Serce

 1. Tancerz: siedząc przy biurku zacznij lekko stukać palcami stóp o podłogę, możesz to robić w takt muzyki, która akurat leci w biurze. W drugim sposobie stań przed małym koszem na śmieci i na przemian unoś nogi, tak by palcami dotknąć jego krawędzi.
 2. Schody: rozmówki w windzie zamień na przyśpieszone tętno – skorzystaj ze schodów.
 3. Wędrowiec: spacer w pracy jest bardzo niedoceniany. Zamiast dzwonić czy wysyłać e-maile do współpracowników lub szefa siedzącego dwa pokoje dalej, wstań i podejdź do niego.
 4. Ruszaj się energicznie: rozładuj stres dzięki szybkim ruchom, niech wybuchnie iskra energii. Możesz potańczyć – gdy nikt nie patrzy :)

Nogi i pośladki

 1. Przy ścianie: stojąc plecami do ściany ugnij kolana, następnie przesuwaj plecy w dół do momentu, kiedy uda będą w równoległej pozycji do podłogi. Zachowaj taką postawę przez 30-60 sekund. Żeby jeszcze bardziej sobie utrudnić przesuń prawą kostkę pod lewe kolano, i odwrotnie.
 2. Stój, gdy tylko to możliwe: Stojąc spalasz znacznie więcej kalorii niż w pozycji siedzącej. Zaproponuj swoim współpracownikom spotkania na stojąco.
 3. Podczas drukowania: rozstaw stopy na szerokość barków, stań na palcach, zatrzymaj się, potem schodź w dół. Wykonaj 3 serie po 12-15 powtórzeń dopóki pracuje drukarka :) W kolejnych seriach spróbuj stanąć tylko na jednej nodze.
 4. Ćwicz nogi pod biurkiem: w pozycji siedzącej podnieś wyprostowane nogi i przytrzymaj je przez co najmniej 5 sekund. Następnie opuść je, tak by nie dotykały podłogi. Wykonaj 15 powtórzeń dla nóg na przemian, lub dla każdej osobno.
 5. Biurowe przysiady: stój z nogami złączonymi razem, zegnij kolana tak, by uda były równoległe do podłogi – tak jakbyś siedział na krześle. Ramiona trzymaj podniesione pionowo w górę lub w stronę monitora. Kolana trzymaj razem. Wytrzymaj 15 sekund i powtórz ćwiczenie 4-6 razy.
 6. Przerwa na lunch: stań za krzesłem i złap za oparcie. Delikatnie kopnij nogą do tyłu tak, by skierować piętę w stronę uda. Ćwiczenie wykonaj także dla drugiej nogi. Wykonaj 10 powtórzeń, zjedz coś i ćwicz znowu 10 razy :).
 7. Z papierem: w pozycji siedzącej umieść pakiet papieru między kolanami i ściskaj je do wewnątrz, zaangażuj też uda. Wytrzymaj 30 – 60 sekund. Podczas ćwiczeń możesz przejrzeć kilka e-maili :).

Ćwiczenia są bardzo proste i przyjemne. Warto codziennie przyjąć taką dawkę ruchu :).

newsletter

Imię (wymagane)

Firma

Adres email (wymagane)