(071) 783 33 41

maj

11

Czym grozi siedzący tryb życia?

Przeanalizujcie swój dzień i sprawdźcie ile czasu spędzacie w pozycji siedzącej. Współczesny człowiek siedzi w samochodzie, potem w pracy, następnie w domu – podczas posiłków, przed telewizorem, czy komputerem. Jestem pewna, że niewielu z Was zastanawiało się nad negatywnymi skutkami takiej postawy.

Siedzący tryb życia można porównać do palenia tytoniu. Zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów, chorób serca, a szkodliwe skutki są nieodwracalne, nawet dzięki ćwiczeniom.

Co jeszcze nam grozi, gdy całe dnie przesiadujemy, zamiast w końcu się ruszyć?

Siedzący tryb życia

Po pierwsze – otyłość. Powszechnie wiadomo, że ćwiczenia i zdrowa dieta są głównymi czynnikami pozwalającymi na utrzymanie właściwej wagi ciała. Nie należy jednak zapominać o zwyczajnym poruszaniu się w ciągu dnia. Warto wstać co jakiś czas z krzesła, pospacerować chwilę –  nawet po biurze.

Po drugie – cukrzyca typu 2. Długotrwałe przesiadywanie oprócz otyłości skutkuje podwyższeniem poziomu cukru we krwi.

Po trzecie – problemy z mięśniami. Zablokowane przez cały dzień stają się sztywne. Mięśnie powinny często pracować, co pozwoli zapobiegać negatywnym skutkom. Naukowcy uważają, że siedzący tryb życia może być jednym z powodów trudności w poruszaniu się, jakie mają osoby starsze.

Po czwarte – zakłócenia w pracy enzymów rozkładających tłuszcze, które organizm wykorzystuje jako energię. Prowadzi to do ich odkładania się w naszym ciele.

Po piąte – depresja. Tak, depresja też może być skutkiem siedzącego trybu życia. Dzieje się tak dlatego, że długotrwałe siedzenie zakłóca cyrkulację „hormonów szczęścia”.

Jak widać, ciągłe przesiadywanie może przynieść poważne skutki. Warto więc czasem wstać. A może stojące biurko ?  🙂

newsletter

Imię (wymagane)

Firma

Adres email (wymagane)