(071) 783 33 41

kwi

1

Czym skutkuje przewlekła bezsenność?

Ostatnio wskazałam na skutki jednej nieprzespanej nocy. Rodzi się jednak pytanie: jakie konsekwencje przynosi długotrwały brak snu? Niestety przewlekła bezsenność może zwiększyć ryzyko pojawienia się poważnych a nawet śmiertelnych chorób, takich jak:

  • Udar – gdy śpimy 6 lub mniej godzin na dobę ryzyko wystąpienia udaru zwiększa się aż czterokrotnie. Szczególnie dla osób w średnim wieku lub starszych.a
  • Otyłość – w ostatnim artykule wspomniałam o tym, że już po jednej nieprzespanej nocy jemy więcej wysokokalorycznych posiłków. Przewlekły brak snu zmienia regulacje apetytu. Przeprowadzono badanie, w którym uczestnicy nie spali przez 5 dni z rzędu. W efekcie każdy z nich przybrał na wadze około 2 kg.
  • Niektóre nowotwory – przeprowadzono badanie, w którym okazało się, że ryzyko wystąpienia gruczolaków jelita grubego było o 50 % wyższe dla osób śpiących po 6 lub mniej godzin dziennie. W innym badaniu wykryto związek między brakiem snu a występowaniem agresywnego raka piersi.
  • Cukrzyca – badania potwierdzają, że za mało snu (ale też za dużo) może powodować wystąpienie cukrzycy typu 2. Związane jest to z hormonami powodującymi otyłość oraz zmniejszającymi wrażliwość na insulinę.
  • Choroby serca – przewlekły brak snu może skutkować wysokim ciśnieniem, miażdżycą, a w końcu niewydolnością serca i zawałem. Mniej niż 6 godzin snu powoduje zwiększenie o 48 % ryzyka zachorowania a nawet śmierci z powodu chorób serca.
  • Bezpłodność – przez brak snu spada liczba plemników. Przebadano 953 młodych mężczyzn i okazało się, że uczestnicy śpiący po kilka godzin i bardzo nieregularnie mieli o 29 % niższe stężenie plemników w nasieniu.

Jak widzicie skutki braku snu mogą być bardzo poważne. Nie zostawiajcie więc pracy na noc lub nie siedźcie przed komputerem do późna.

newsletter

Imię (wymagane)

Firma

Adres email (wymagane)