(071) 783 33 41

lip

1

Dodatkowe świadczenia pracownicze – pomysły zza granicy

W porównaniu do innych krajów w Polsce nie stosuje się nowatorskich rozwiązań w dziedzinie benefitów dla pracowników. Najpopularniejsze rozwiązania przedstawiliśmy w poprzednim artykule.Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi środkami pozapłacowymi wdrożonymi w różnych państwach świata.

(fot. www.pinterest.com)

(fot. www.pinterest.com)

Bogactwo benefitów

Na pierwszy ogień weźmy USA, gdzie gospodarka rynkowa świetnie funkcjonuje od lat. Wyróżniono tam około 167 różnych środków motywowania. Pracownicy mają możliwość m.in. wykupienia ubezpieczenia dla domowych pupili, czy uczestniczenia w programie kontroli wagi. Z ergonomicznego punktu widzenia bardzo wartościowe są masaże dla zatrudnionych w biurach, do czego i my namawiamy naszych klientów.

Nie może zabraknąć w tym zestawieniu Japonii. Rozwiązania w tym kraju potrafią zaskoczyć, a nawet zszokować. Jednym z najciekawszych benefitów dla pracowników jest „urlop złamanego serca”. Może wykorzystać go każdy, kto przeżywa zawód miłosny. Został on wymyślony głównie ze względu na kobiety, które podobno potrzebują więcej czasu na powrót do równowagi psychicznej. Innym świadczeniem, jednak bardzo słusznym, jest wsparcie rodziny po śmierci pracownika.

Przede wszystkim zdrowie!

Przenieśmy się do Brazylii. Najpopularniejsze środki pozapłacowe związane są z opieką zdrowotną i ubezpieczeniem. Szczególnie ważne okazały się porady dentystyczne, które w tym kraju traktowane są jako osobny element pakietów zdrowotnych. Podobnie sytuacja wygląda w Meksyku. Na pierwszym miejscu znajduje się zdrowie. Przede wszystkim chodzi również o opiekę stomatologiczną. Zauważono tam także problem nadwagi, dlatego prawie 1/3 świadczeń dotyczy programów walki z otyłością. Ponad to dużą rolę odgrywa ubezpieczenie pracowników.

Dodatkowe urlopy

Na dodatkowe dni wolne mogą liczyć Australijczycy. By otrzymać 13-dniowy urlop muszą przepracować 15 lat w jednym miejscu. W Wielkiej Brytanii popularność zyskują płatne urlopy na odnowę biologiczną („Botox Leave”). Pracownicy wykorzystują je jak chcą – może to być wizyta u fryzjera, kosmetyczki czy nawet operacja plastyczna.

Ku chwale przedsiębiorczości

Bardzo ciekawe rozwiązanie funkcjonuje we Francji. Pracownicy po przepracowaniu 2 lat w firmie mogą iść na roczny bezpłatny urlop i w tym czasie rozpocząć własną działalność gospodarczą. Jeśli biznes się nie powiedzie przedsiębiorstwo zobowiązane jest przyjąć spowrotem takiego pracownika – na identycznych warunkach i na to samo stanowisko. Warunkiem jest nieprzekroczenie okresu 12 miesięcy.

Pracodawcy powinni pamiętać, że pakiety pozapłacowe motywowania powinny odpowiadać na potrzeby pracowników. Różnią się one jednak między sobą, bo każdy człowiek jest inny. Widać to chociażby po przeanalizowaniu pakietów dostępnych w różnych krajach świata. To czego oczekują pracownicy w jednym kraju mogłoby nie znaleźć uzasadnienia w innym miejscu. Odpowiedź na pytanie czego oczekują pracownicy najłatwiej uzyskać przeprowadzając badanie potrzeb, czy satysfakcji zatrudnionych wykorzystując np. kwestionariusze ankietowe. Jest to doskonałe narzędzie do uzyskania informacji zwrotnej od pracowników i dostosowania oferty systemu motywacyjnego do ich oczekiwań.

Źródła: http://www.miesiecznik-benefit.pl/index.php?wiad=728

http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,90445,18019085,Pensja_to_za_malo__by_przyciagnac_pracownikow.h

newsletter

Imię (wymagane)

Firma

Adres email (wymagane)