(071) 783 33 41

Lut

3

Ergonomia = wygoda #1

Ergonomia w biurze (czy to domowym, czy w firmie) jest bardzo ważna, ponieważ tam spędzamy bardzo dużą część dnia. Jednak zagadnienie to nie dotyczy jedynie biura, ale jest związane niemalże z każdą dziedziną życia. Zalicza się do tego także urządzanie domu. Chodzi o to, żeby rozmieszczenie pomieszczeń, czy poszczególnych mebli było wygodne i dobre dla zdrowia, czyli ergonomiczne. Dzisiaj zajmiemy się jednym z najmniejszych pomieszczeń, ale niemniej ważnym czyli przedpokojem, oraz (dla wielu) centralną częścią domu, czyli kuchnią. 😉

 

PRZEDPOKÓJ

Często podczas urządzania domu, nie zwracamy na niego zbyt dużej uwagi, szczególnie że nie raz, zwłaszcza w starszym budownictwie jest on niewymiarowy, długi i wąski. W takim wypadku jest to jedynie miejsce służące komunikacji, czyli przechodzeniu z jednego pomieszczenia do drugiego. A przecież powinna to być domowa szatnia, miejsce gdzie można przechowywać buty, kurtki czy nawet walizki i torby podróżne. Ze względu na to, warto w przedpokoju znaleźć miejsce na szafę, nawet kosztem sąsiedniego pomieszczenia.

Przedpokój często jest niewielki i dosyć ciemny, jednak można zrobić kilka rzeczy które optycznie go rozjaśnią i powiększą. Po pierwsze ściany oraz wszystkie meble powinny być jasne, warto powiesić jakieś duże lustro – jest to najprostszy trik na powiększenie przestrzeni. A przy okazji, zwłaszcza Panie, będą mogły zawsze przejrzeć się w nim tuż przed wyjściem. Podłoga może, a nawet powinna być ciemniejsza od ścian, tak aby była łatwa do utrzymania w czystości, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Dodatkowo dobrze jest zainstalować czy to na ścianach czy suficie, dużo źródeł światła.

 

KUCHNIA

Jest to miejsce nieraz bardzo długiej pracy, dlatego jej urządzenie powinno sprzyjać pracy oraz ułatwiać i przyspieszać ją. Ergonomiczna kuchnia, to taka w której nie trzeba będzie przechodzić kilometrów, a wszystkie rzeczy potrzebne w danym momencie można było łatwo znaleźć. Tak, żeby była odpowiednia liczba blatów, a także gniazdek elektrycznych, do których łatwo będzie podłączyć różne urządzenia, jak np. ekspres do kawy czy mikser.

kuchnia

Pierwszą ważną sprawą podczas urządzania kuchni jest kolejność sprzętów, które powinny być ustawione w takiej kolejności, w jakiej zazwyczaj wykonuje się poszczególne czynności podczas przyrządzania posiłków, czyli jak w małej fabryce. 🙂 Pierwsza powinna być lodówka, ponieważ zawsze najpierw bierzemy składniki. Najlepiej żeby stała ona jak najbliżej drzwi, a przy niej żeby był blat pomocniczy o długości około 40-60 cm, co ułatwi rozpakowywanie zakupów. Następny w kolejności jest zlew, w którym myjemy produkty i poddajemy tzw. wstępnej obróbce. Dalej powinien być główny blat o długości 60-120 cm. Wiadomo, czym większy, tym wygodniej się pracuje. Czwarta w kolejności powinna być kuchenka lub płyta z piekarnikiem, a na samym końcu kolejny blat pomocniczy. Zmywarkę najwygodniej umieścić w zabudowie pod głównym blatem, a mikrofalówkę na samym końcu, tak samo jak wszystkie inne dodatkowe sprzęty.

Oczywiście jest to tylko ogólny schemat który należy dopasować do swoich możliwości i indywidualnych potrzeb. Jednak ważne jest, żeby zlew oraz kuchenka nie stykały się bezpośrednio ze ścianą, dzięki czemu nie będzie się ona nagrzewać ani brudzić. Dobrze jest, jeżeli zlew jest blisko okna, co zapewni dobre oświetlenie.

To były ogólne założenia, jednak w jaki sposób zabudować kuchnię? To zależy od jej proporcji i wielkości. Jeżeli jest ona dosyć wąska, załóżmy że ma około 180cm szerokości, najlepiej ustawić meble i sprzęt w jednym ciągu lub w kształcie litery L. Przy większej kuchni, czyli szerokości minimum 240 cm mamy już więcej możliwości. Zabudować ją można jednym ciągiem, dwoma równoległymi (lecz takie ułożenie zdarza się bardzo rzadko), dwoma w kształcie litery L – co moim zdaniem jest najpraktyczniejsze lub w kształcie litery U – trzema ciągami. Jeżeli kuchnia jest otwarta i sąsiaduje np. z jadalnią czy salonem, można wziąć także pod uwagę wybudowanie wyspy czy barku z podwyższonym blatem i wyższymi krzesłami.

 

W przyszłym tygodniu dowiesz się jak ergonomicznie, czyli wygodnie, praktycznie i zdrowo urządzić kolejne pomieszczenia. 🙂

newsletter

Imię (wymagane)

Firma

Adres email (wymagane)