(071) 783 33 41

Kwi

27

Jak radzić sobie ze stresem?

Trudno zliczyć ilość sytuacji, w których odczuwamy stres. Na szczęście, żeby znacznie obniżyć jego poziom nie trzeba usuwać wszystkich determinant. Przedstawione wskazówki nie są trudne do zrealizowania i z pewnością uda się Wam bez problemu wdrożyć je w Wasze życie.

Zmiana nawyków:

 1. Przychodź wcześniej do pracy, czy szkoły. Nawet 5-cio minutowy bufor czasu wystarczy na zmniejszenie poczucia pośpiechu, poczujesz się mniej zabiegany. Rozpoczniesz dzień spokojnie.
 2. Relaksuj się w dni wolne. Spróbuj powstrzymać się od sprawdzania poczty e-mailowej czy odbierania telefonów służbowych podczas wolnego.
 3. Wykonuj najbardziej stresujące czynności w pierwszej kolejności. Możesz np. wyznaczać daty ważnych spotkań na początku tygodnia (oczywiście w miarę możliwości). Dzięki temu z dnia na dzień zmniejszysz swój poziom stresu, a trudne zadanie zostanie wykonane.
 4. Pozbądź się bałaganu. Chodzi zarówno o organizację pracy jak i porządki w domu. Zarządzaj swoim planem dnia – mniejszymi zadaniami, które mogą powodować chaos jak i tymi większymi i poważniejszymi.
 5. Wysypiaj się. Zachęcam do wykonania testu – na sobie :). Przez tydzień kładź się spać o godzinę wcześniej niż zwykle. Zobacz jakie będą tego efekty.

Dieta:

 1. Pij wodę. Odwodnienie powoduje wzrost poziomu kortyzolu – bardzo szkodliwej dla organizmu substancji, która jest również skutkiem silnego stresu.
 2. Wyeliminuj cukier ze swojej diety. Może to być trudne jednak warto spróbować. Cukier jest szybko wchłaniany do krwioobiegu. Początkowo czujemy nagły przypływ energii, jednak organizm zaczyna wydzielać insulinę, która ma za zadanie usunąć ten cukier. W efekcie czujemy się zmęczeni i rozleniwieni.
 3. Utrzymuj zrównoważoną dietę. Świeże warzywa i owoce, a konkretnie witaminy w nich zawarte wpływają na zmniejszenie stresu. Jogurty i inne produkty bogate w wapń są niezbędne w procesie sprawnego przesyłania impulsów nerwowych. Rumianek i podobne zioła pozwalają na relaks
  i odprężenie. Posiłki powinny być regularne. Nie odmawiajcie sobie wszelkich zdrowych przekąsek w ciągu dnia :).

Ergonomia:

 1. Wybierz ergonomiczne meble: krzesło z regulacją wysokości, oparcia i podłokietników; biurko umożliwiające pracę zarówno siedzącą jak i stojącą; podnóżki, półeczki na dokumenty, itp. Meble mają pomagać, a nie przeszkadzać.
 2. Trzymaj łokcie i nadgarstki na właściwym poziomie. Pamiętaj o rozluźnianiu ramion.
 3. Wyreguluj oświetlenie. Ustaw monitor prostopadle do okna, tak by nie męczyć oczu. Dostosuj żaluzje i rozstawienie mebli w pomieszczeniu, tak by korzystać ze światła dnia.

Nie trzeba stosować się do wszystkich punktów, by osiągnąć pozytywne efekty. Wybierzcie sobie kilka najbardziej dla Was odpowiednich.

 Może ktoś podzieli się swoimi sprawdzonymi sposobami na stres? 🙂

newsletter

Imię (wymagane)

Firma

Adres email (wymagane)