(071) 783 33 41

Maj

13

Oświecone biuro – czyli jak dostosować oświetlenie w miejscu pracy

Oto i obiecana druga część artykułu o oświetleniu. Mam dla Was 5 wskazówek.

Jak więc dostosować oświetlenie w miejscu pracy?

  1. Wykorzystanie światła naturalnego. Gdy przez okno wpada dużo światła dziennego ustaw monitor prostopadle do niego, da to najlepszy efekt. Promienie nie będą odbijać się od ekranu ani nic nie będzie ich zasłaniać.
  2. Ergonomiczne oświetlenie zadaniowe. Chodzi oczywiście o regulowaną lampę na biurko. Pozwala dostarczyć światło tam gdzie go brakuje z powodu braku dostępu do okna, czy złego ułożenia oświetlenia górnego. Wpływa pozytywnie na redukcję odblasków oraz zmęczenie oczu. Kiedy skupiamy się na dokumentach papierowych, które odbijają światło, potrzebujemy 4-5 razy więcej światła niż kiedy patrzymy na monitor, który sam je wytwarza. Oprócz pełnej regulacji wysokości taka lampa powinna dać możliwości obrotu, pozwalające na dopasowanie kąta padania promieni oraz różną intensywność światła do wyboru.
  3. Eliminacja odblasków. Światło odbija się od monitora gdy pada wprost na niego. Sposobów jest kilka: obróć ekran, dostosuj żaluzje, użyj odpowiednich nakładek na monitor, które działają jak filtry.
  4. Redukcja oświetlenia fluorescencyjnego. Jeśli jest ono zbyt ostre może powodować rozmycie się obrazu na ekranach komputerów. Jest to bardzo męczące dla oczu. Aby temu zapobiec wystarczy wykręcić kilka żarówek w oświetleniu górnym i skorzystać z lamp biurkowych.
  5. Kolor światła. Najlepiej dobrać żarówki świecące w miękkim żółtym kolorze. Mają znacznie lepsze wpływ na nasze oczy niż ich jasne, białe odpowiedniki. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby pełne jednakowe oświetlenie.

oświetlenie

Ergonomiczne oświetlenie w połączeniu z dopasowanymi meblami i sprzętem pozwala na stworzenie warunków sprzyjających efektywnej pracy. A jak ze światłem w Waszych biurach? Jakie zauważacie problemy a jakie dobre rozwiązania?

newsletter

Imię (wymagane)

Firma

Adres email (wymagane)