Idealny fotel biurowy
Fotel biurowy powinien przede wszystkim zachowywać zasady ergonomii, co oznacza łatwość dopasowania jego rozmiarów do sylwetki użytkownika i rodzaju wykonywanej pracy.
Najważniejsze cechy idealnego fotela to:
Podłokietniki – powinny być odpowiednio wyprofilowane, najlepiej z regulacją wysokości. Zalecanym rozwiązaniem jest również możliwość regulacji w pozostałych płaszczyznach, tzw. podłokietniki 3D
Oparcie – powinno zapewnić podparcie dla części lędźwiowo – krzyżowej. Najlepiej z regulacją wysokości i głębokości wyprofilowania oparcia w tej części pleców.
Siedzisko – warto zwrócić uwagę na jego szerokość i głębokość, aby uniknąć ucisku w dolnej części ud. Na ten element powinny zwracać szczególną uwagę osoby o niskim wzroście. Część krzeseł, nawet z najlepszymi regulacjami, może okazać się dla nich po prostu za duże!
Mechanizmy ruchowe – najlepszym rozwiązaniem jest mechanizm synchroniczny, który umożliwia dynamiczne siedzenie. Synchroniczny to taki, który naśladuje dynamikę ludzkiego ciała. Powinien posiadać funkcję płynnej zmiany kąta odchylenia siedziska w stosunku do oparcia oraz regulację stosowną do wagi ciała.
Zagłówek – jeśli już jest, powinien być łatwo regulowany. Zagłówek jednak nie jest koniecznym elementem idealnego fotela.
Jak odpowiednio wyregulowac fotel?
Odpowiednia regulacja fotela nie jest skomplikowana. Trzeba nauczyć się (i stosować!) 5 poniższych kroków. Zasady są logiczne, więc odtąd naprawdę nie masz już wymówek – usiądź więc porządnie!
Krok 1: siadamy głęboko w fotelu, tak aby plecy miały cały czas kontakt z oparciem. Szczególną uwagę należy tu zwrócić na część krzyżowo – lędźwiową. Pomoże to w późniejszym dobrym wykorzystaniu podłokietników. Krok 1 jest najważniejszy. Od tego, czy mamy wyrobiony nawyk prawidłowego siadania zależy nasz codzienny komfort pracy i zdrowie.
Krok 2: umieszczamy podłokietniki na takiej wysokości, aby przy opartych przedramionach na podłokietnikach ramiona były w naturalnej prostej pozycji – nie mogą zwisać ani być podniesione do góry. Podłokietniki mogą posiadać również regulację 3D,co oznacza możliwość skręcenia ich na zewnątrz – np. do pracy z myszką lub do wewnątrz – np. przy pracy z klawiaturą. Ważne, aby ta regulacja odbywała się płynnie.
Krok 3: regulujemy wysokość całego fotela tak, aby podłokietniki były na wysokości blatu biurka. Dopuszczalna jest również wysokość minimalnie powyżej płaszczyzny blatu, ale tylko w sytuacji, gdy używamy podkładkę pod nadgarstek. Dzięki temu możemy uniknąć mikrourazów, do których dochodzi, jeśli ręka często uderza o krawędź blatu.
Krok 4: sprawdzamy, czy nie ma konieczności podstawienia podnóżka. Nogi nie powinny wisieć nam pod biurkiem. Przy stopach stabilnie opartych o podłoże, kolana powinny być zgięte pod kątem prostym, a podudzia nie powinny być uciskane krawędzią krzesła. Jeśli odczuwamy tu dyskomfort, to znak, że trzeba poszukać podnóżka. Ulga w odczuciach podczas długotrwałego siedzenia będzie naprawdę odczuwalna!