(071) 783 33 41

Idealny fotel biurowy

Fotel biurowy powinien przede wszystkim zachowywać zasady ergonomii, co oznacza łatwość dopasowania jego rozmiarów do sylwetki użytkownika i rodzaju wykonywanej pracy.
Najważniejsze cechy idealnego fotela to:

Podłokietniki – powinny być odpowiednio wyprofilowane, najlepiej z regulacją wysokości. Zalecanym rozwiązaniem jest również możliwość regulacji w pozostałych płaszczyznach, tzw. podłokietniki 3D

Oparcie – powinno zapewnić podparcie dla części lędźwiowo – krzyżowej. Najlepiej z regulacją wysokości i głębokości wyprofilowania oparcia w tej części pleców.

Siedzisko – warto zwrócić uwagę na jego szerokość i głębokość, aby uniknąć ucisku w dolnej części ud. Na ten element powinny zwracać szczególną uwagę osoby o niskim wzroście. Część krzeseł, nawet z najlepszymi regulacjami, może okazać się dla nich po prostu za duże!

Mechanizmy ruchowe – najlepszym rozwiązaniem jest mechanizm synchroniczny, który umożliwia dynamiczne siedzenie. Synchroniczny to taki, który naśladuje dynamikę ludzkiego ciała. Powinien posiadać funkcję płynnej zmiany kąta odchylenia siedziska w stosunku do oparcia oraz regulację stosowną do wagi ciała.

Zagłówek – jeśli już jest, powinien być łatwo regulowany. Zagłówek jednak nie jest koniecznym elementem idealnego fotela.

Idealny fotel biurowy

Jak odpowiednio wyregulowac fotel?

Odpowiednia regulacja fotela nie jest skomplikowana. Trzeba nauczyć się (i stosować!) 5 poniższych kroków. Zasady są logiczne, więc odtąd naprawdę nie masz już wymówek – usiądź więc porządnie!

Krok 1: siadamy głęboko w fotelu, tak aby plecy miały cały czas kontakt z oparciem. Szczególną uwagę należy tu zwrócić na część krzyżowo – lędźwiową. Pomoże to w późniejszym dobrym wykorzystaniu podłokietników. Krok 1 jest najważniejszy. Od tego, czy mamy wyrobiony nawyk prawidłowego siadania zależy nasz codzienny komfort pracy i zdrowie.

Krok 2: umieszczamy podłokietniki na takiej wysokości, aby przy opartych przedramionach na podłokietnikach ramiona były w naturalnej prostej pozycji – nie mogą zwisać ani być podniesione do góry. Podłokietniki mogą posiadać również regulację 3D,co oznacza możliwość skręcenia ich na zewnątrz – np. do pracy z myszką lub do wewnątrz – np. przy pracy z klawiaturą. Ważne, aby ta regulacja odbywała się płynnie.

Jak odpowiednio wyregulowac fotel

Krok 3: regulujemy wysokość całego fotela tak, aby podłokietniki były na wysokości blatu biurka. Dopuszczalna jest również wysokość minimalnie powyżej płaszczyzny blatu, ale tylko w sytuacji, gdy używamy podkładkę pod nadgarstek. Dzięki temu możemy uniknąć mikrourazów, do których dochodzi, jeśli ręka często uderza o krawędź blatu.

Krok 4: sprawdzamy, czy nie ma konieczności podstawienia podnóżka. Nogi nie powinny wisieć nam pod biurkiem. Przy stopach stabilnie opartych o podłoże, kolana powinny być zgięte pod kątem prostym, a podudzia nie powinny być uciskane krawędzią krzesła. Jeśli odczuwamy tu dyskomfort, to znak, że trzeba poszukać podnóżka. Ulga w odczuciach podczas długotrwałego siedzenia będzie naprawdę odczuwalna!

newsletter

Imię (wymagane)

Firma

Adres email (wymagane)