(071) 783 33 41

mar

3

Zasada 3B

Czym jest ergonomia w pracy? Już niejednokrotnie poruszaliśmy ten temat, ale tak w skrócie postaram się Ci przypomnieć czym i po co ona nam jest. Mianowicie chodzi przede wszystkim o to, żeby praca była efektywna, czyli przynosiła korzyści. Pracując nie powinniśmy szkodzić swojemu zdrowiu, a wręcz przeciwnie, otoczenie pracy powinno być dostosowane do nas w taki sposób, aby było nam wygodnie.

 

I co w związku z tym?

W najbliższym czasie chciałabym przedstawić Ci kilka wskazówek, porad dotyczących tego właśnie zagadnienia. Innymi słowy, chcę Ci pokazać co i jak robić, na co zwrócić uwagę, żeby pracować efektywnie, a przy tym nie tracić zdrowia.

 

Dziś mam dla Ciebie poradę, którą nazywam ZASADĄ 3xB (BBB). Czyli:

> Blink
> Breath 
> Break 

 porada1_BBB

Po pierwsze MRUGAJ (Blink), dzięki czemu Twoje oczy nie będą męczyły się zbyt szybko. Czasem wręcz możesz zamknąć je na kilkanaście sekund i dać wytchnienie, a przy okazji oderwać się na chwilkę od zajęć i wrócić ze świeżym spojrzeniem (dosłownie i w przenośni 😉 ).

 

Po drugie ODDYCHAJ (Breath), głownie ze względów czysto praktycznych, fizycznych, przez co Twój organizm będzie cały czas odpowiednio dotleniony. To także sprzyja zmniejszeniu zmęczenia.

 

Po trzecie „PRZERWÓJ” (Break), czyli po prostu rób przerwy. W tej kwestii warto zapamiętać pewien schemat: 20/20/20. Co to oznacza? Dwudziesty dzień, dwudziestego miesiąca, dwudziestego roku? Nie, raczej nie. 😉 Chodzi tu o to, żeby robić 20 sekund przerwy, co 20 minut, patrząc w tym czasie w punkt w odległości 20 stóp, czyli około 6 metrów.

 

To tylko trzy drobne rzeczy, które mogą wydawać się błahostkami. Wprowadź je jednak w życie, zacznij zwracać na nie uwagę, a po niedługim czasie zobaczysz poprawę efektywności pracy.

 

Może jednak wprowadzanie ergonomii w życie nie jest takie trudne? 😉

 

 

PS Zwróćcie uwagę na ten skrót BBB, taki sam jak nasz projekt Biuro Bez Bólu 😉

newsletter

Imię (wymagane)

Firma

Adres email (wymagane)