(071) 783 33 41

Lut

11

Ergonomia = wygoda #2

07Wiesz już jak ergonomicznie, czyli wygodnie i praktycznie urządzić przedpokój oraz kuchnię. Kontynuując tę myśl, dzisiaj przedstawię Ci w jaki sposób zaplanować i zaaranżować łazienkę, tak żeby cała przestrzeń była dobrze zagospodarowana. Wiadomo, że wszystko zależy od wymiarów łazienki, warunków ale przede wszystkim od naszych zdolności finansowych.

Zacznijmy od oświetlenia, które jest o tyle problematyczne, że należy je dostosować w zależności od ilości i wielkości okien. Jeżeli mamy jedno małe okienko lub nie mamy go w ogóle, tak jak to często jest w łazienkach, w mieszkaniach, w blokach na pewno trzeba dać więcej źródeł światła. Przy jednym dużym oknie lub kilku nie potrzeba aż tyle światła. Jednak należy pamiętać, że z łazienki korzystamy także wieczorem i w nocy, więc lampek nie może być za mało.

Teraz poruszę kwestię wszystkich sprzętów. Po pierwsze pralka, niektórzy mogą mieć na nią zupełnie inne pomieszczenie, inni mają ją w kuchni, ale wiele osób ma ją w łazience. Najczęściej dlatego, że po prostu nie mają nigdzie indziej miejsca. Nie będę rozstrzygać gdzie powinna ona być, jedyne co tu chcę zaznaczyć to sprawa jej wielkości, co jest w zasadzie dosyć oczywiste. Tak samo jak wszystkie inne sprzęty, wielkość pralki należy wybrać tak, aby wpasowała się nam w przeznaczone miejsce. Po drugie toaleta – tutaj chyba niewiele trzeba mówić, jednak to na co ja zwracam osobiście uwagę najbardziej to deska, bardzo podobają mi się te wolnoopadające. 😉 Po trzecie umywalka, wiadomo że nie zawsze mamy możliwość mieć ją dużą (co jest bardzo wygodne), więc tak samo dobieramy jej wielkość do warunków. Tutaj jednak warto zwrócić uwagę na jej powierzchnię, ponieważ czasem warto jest dołożyć trochę pieniędzy na taką porządniejszą, żeby nie trzeba było jej zbyt szybko wymieniać. To samo tyczy się baterii – tutaj wybór jest ogromny i każdy znajdzie coś dla siebie. Czwartą istotną rzeczą jest wanna bądź prysznic. Co wybrać? To zależy przede wszystkim od przestrzeni, ale także od potrzeb. Jeżeli masz dzieci, może lepiej kupić wannę? Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest mieć i to i to, albo takie 2 w 1 jeżeli tylko mamy do tego warunki oraz mamy taką potrzebę. Czyli najważniejsze jest aby przy każdym z tych czterech elementów zadać sobie pytanie, do czego i przez kogo będą one używane. I w zależności od odpowiedzi dokonać wyboru.

Co z elementami dodatkowymi, takimi jak szafki czy kosz na brudną bieliznę? To także zależy przede wszystkim od warunków i potrzeb. Kosz powinien być przy pralce. W kwestii szafek to zależy od tego czy w łazience jest na nie miejsce, ale także od tego czy masz jakieś inne miejsce na wszystkie środki czystości. Bo nie oszukujmy się, dużo lepiej wygląda jeżeli nie będą one stały gdzieś na ziemi, tylko zamknięte w szafce.

Jednak ergonomia w łazience to nie tylko wygoda, lecz także bezpieczeństwo, dlatego warto zwrócić uwagę na odpowiednie rozmieszczenie wszystkich sprzętów. Ważne jest to, aby przy każdym z nich było odpowiednio dużo wolnego miejsca. Na przykład przy wannie czy prysznicu potrzebne jest miejsce na swobodne wchodzenie i wychodzenie, rozbieranie i ubieranie się czy wycieranie po kąpieli, na to najlepiej jest przeznaczyć przestrzeń o wielkości 70cm/100cm. Przy umywalce warto zostawić miejsce o wymiarach 50cm/50cm, chyba że będzie ona wykorzystywana do jeszcze czegoś innego niż mycie rąk, wtedy przyda się więcej miejsca. Tutaj także należy zwrócić uwagę na to kto będzie z niej korzystał (tak samo jak przy prysznicu/wannie), ponieważ jeżeli masz jeszcze małe dzieci, które mogą potrzebować pomocy, przyda się więcej miejsca. Jeżeli chodzi o sedes, to najlepiej zostawić miejsce mające wymiary około 80cm/80cm, co pozwoli na wygodne korzystanie z niego oraz czyszczenie. I na koniec pralka, jeżeli jest ładowana od przodu, powinno być zostawione przed nią pole o wymiarach około 90cm/100cm. Dlatego przy małych pomieszczeniach lepiej wybrać taką, która jest ładowana od góry co pozwoli nam zaoszczędzić miejsce. Wiadomo jednak, że te wszystkie określone pola będą się ze sobą nawzajem pokrywać, ważne jest jednak aby poszczególne urządzenia nie stały zbyt blisko siebie.

Teraz jedno z ważniejszych pytań, czyli w jaki sposób te wszystkie sprzęty rozmieścić? Pierwszą ważną sprawą jest ich wysokość, która wynosi 40cm dla sedesu, 58cm dla wanny, 80cm dla umywalki. Co do kolejności to dobrze jest, jeżeli umywalka znajduje się blisko sedesu, a pralka blisko wanny, dzięki czemu łatwiej przenosić pranie. Warto zwrócić także uwagę na różnego rodzaju drobiazgi, jak np. na uchwyt na papier toaletowy, który dobrze żeby był z boku sedesu (a nie z tyłu!). Wieszaki na ręczniki czy szlafroki powinny być w okolicy wanny/prysznica, tak aby były łatwo dostępne po kąpieli. Przy umywalce powinno się znaleźć miejsce na mydło oraz szczoteczki i pastę do zębów.

Planując łazienkę warto zwrócić uwagę na powyższe wskazówki, dzięki czemu będzie ona wygodna i przede wszystkim praktyczna, a co za tym idzie ergonomiczna. 🙂

newsletter

Imię (wymagane)

Firma

Adres email (wymagane)