(071) 783 33 41

Lip

16

Jak pracować z komputerem?

W dzisiejszych czasach komputery są nieodłącznym elementem wyposażenia stanowisk pracy biurowej. Przed monitorami spędzamy także bardzo dużo czasu w domach. Zatem jak ułatwić sobie pracę z tym urządzeniem, na co zwrócić uwagę?

Zacznij od monitora

Przy zakupie monitora pamiętaj aby wybrać jasną i matową obudowę, która nie odbija światła w przeciwieństwie do czarnych i błyszczących. Matowy powinien być także ekran. Kolejnym elementem jest podstawa, która najlepiej aby pozwalała na regulację wysokości oraz kąta nachylenia monitora. Górna krawędź ekranu powinna znaleźć się na wysokości lub nieco poniżej wzroku. Na rynku dostępne są także specjalne uchwyty, pozwalające na mocowanie monitora na biurku lub ścianie. Ważną zasadą jest ustawienie ekranu prosto przed sobą tak, by nie było konieczności skręcania szyi ani kręgosłupa. Zadbać trzeba także o odpowiednie oświetlenie. Wykorzystujemy zarówno światło sztuczne jak i naturalne. Najkorzystniejsze jest ustawienie komputera bokiem, w odległości jednego metra, od okna.

Klawiatura też może być ergonomiczna

Większość z nas używa standardowej prostokątnej klawiatury podpartej na dwóch nóżkach, a często nawet tego w nich nie ma. Zdecydowanie bardziej komfortowym dla użytkowników rozwiązaniem jest zastosowanie klawiatury z rozdzielonym panelem klawiszy (zobacz rys. 1) zakończonym delikatnym łukiem.

Rys 1. Ergonomiczna klawiatura. fot. www.pinterest.com

Rys 1. Ergonomiczna klawiatura.
fot. www.pinterest.com

Tak jak w przypadku monitora klawiaturę należy ustawić na wprost użytkownika, jednakże w odległości około 15 cm od krawędzi blatu. Przy pracy na tym urządzeniu pamiętajcie o prostym trzymaniu nadgarstków, dlatego korzystajcie z nóżek, tylko gdy siedzicie w pozycji odchylonej do tyłu.

Ergonomiczne dodatki

Istnieje wiele gadżetów sprawiających, że praca z komputerem będzie bardziej komfortowa. Warto zwrócić uwagę m.in. na:

  • klips na dokumenty – dopinany do obudowy monitora jest przydatny szczególnie podczas przepisywania treści dokumentów,
  • podkładki pod nadgarstki zapobiegające drętwieniu palców, mogą one być częścią składową klawiatury lub stanowić osobny element stosowany razem z myszką.

Dla użytkowników laptopów

Podstawową wadą komputerów przenośnych jest połączenie monitorów z klawiaturą. Najsensowniejszym rozwiązaniem jest dołączenie osobnej klawiatury oraz umieszczenie laptopa na odpowiedniej wysokości za pomocą regulowanej podstawy.

Źródło: „ERGONOMIA – czyli jak pracować wygodniej, zdrowiej i bezpieczniej”, Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku

newsletter

Imię (wymagane)

Firma

Adres email (wymagane)